Noc Muzeów w Genius Loci

20 maja 2017

nocmuzeow2017Dnia 20 maja roku Pańskiego 2017 udaliśmy się zacnym gronem (Monika, Liliana, Szymon, Karol P., Karol D., Sabina, Bartłomiej, Przemek oraz ja zwany Borem) do Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci w Poznaniu. Otrzymaliśmy propozycję, aby pokazać zgromadzonej gawiedzi jak przebiegał słowiański zwyczaj Postrzyżynami zwany.

Do zaszczytnej roli ojca zostałem oddelegowany ja, czyli Bór. Dziecię płci męskiej zostało wybrane spośród zgromadzonego tłumu. Rola matki przypadła Lilianie. Piastunem (opiekunem pomagającym ojcu we wprowadzaniu syna w rolę pełnoprawnego członka rodu) miał zostać dzielny woj Szymon, kiedy nagle z tłumu rozległy się głosy protestu. To drugi woj Karol D. poczuł się dotknięty decyzją ojca i postanowił siłą dochodzić swoich praw. Po krótkim acz zażartym pojedynku i rozdzieleniu dwóch walczących przez starszego wioski, Przemka (swoją drogą Szymon zdążył powalić Karola), konflikt został zażegnany i wszyscy zasiedli do ław suto zastawionych jadłem.

Po pokazie służyliśmy turystom odwiedzającym rezerwat wiedzą oraz towarzystwem. I tak czas nam mile upłynął do zachodu słońca kiedy to wszyscy będąc strudzonymi, udaliśmy się na zasłużony odpoczynek.

Jakub "Bór"