Grodowy Szlak 2018

16 września 2018

wedrowka2018

Chyży krok, brzęk stali, piorunujący rozprysk gorącego szkarłatu, krótki krzyk przerwany kolejnym sztychem, ostatni haust powietrza i bezkresny mrok.

   

Europejskie Dni Dziedzictwa 2018

09 września 2018

EDD2018Europejskie Dni Dziedzictwa 2018 - jak to niezmiennie bywa w Aureowym kalendarzu początek września to moment szerzenia wśród ludu wiedzy o czasach dawnych.

   

Grzybowski Turniej Wojów - 2018

19 sierpnia 2018

smallPiąty grzybowski turniej wojów. Dwanaście konkurencji. Kilkuset rekonstruktorów. Dwie bitwy. Jeden wódz spalony na kurhanie. Cztery podpłomyki przypalone na naszym ognisku. Tak przedstawiają się skrócone statystyki tegorocznej największej grzybowskiej imprezy, w której mieliśmy okazję brać udział, a także wspierać jej organizację.

   

Koronacja 2018

28 lipca 2018

monia small
Koronacja Królewska Gniezno 2018

Kobiety epoki Piastów - pod takim hasłem odbyła się tegoroczna edycja Koronacji Królewskiej. Tym razem wiele punktów programu festiwalu dotyczyło kobiet - co bardzo ucieszyło nasze drużynowe dziewoje, zazwyczaj niedoceniane przez organizatorów wydarzeń odtwórstwa historycznego.

   

Ląd 2018

02 czerwca 2018

lad smallW dniach 2-3 czerwca 2018 roku mieliśmy po raz kolejny możliwość uczestniczyć w Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie. Również tym razem nocowaliśmy w rekonstrukcji średniowiecznej chaty, choć po stanie strzechy można powiedzieć, że i tak spaliśmy niemalże pod gołym niebem ;)

   

Radzim 2018

13 maja 2018

radzim18Pewnego piątkowego popołudnia udaliśmy się w sile ośmiu osób do położonej nad Wartą miejscowości nieopodal Obornik - do Gołaszyna. Przybyliśmy tam na wezwanie zaprzyjaźnionej drużyny Stowarzyszenie Historyczne Grodu Radzim, która to zorganizowała już kolejny raz wydarzenie pod nazwą, a jakże, Radzim 2018.

   

Majówka 2018

03 maja 2018

majowka2018Tego dnia słońce skrywało się za kłębiastymi chmurami, zerkając co jakiś czas na poczynania zebranej w Grzybowie drużyny. Zasiewało ziarno niepokoju w sercach wojowników, nie chcąc udzielić jednoznacznej odpowiedzi – czego można się spodziewać? Oberwania chmury? Ładnej pogody? A może ataku gwałtownej burzy?

   

Manewry AT 2018

21 kwietnia 2018

manewry2018mini2Jest ciepły poranek, początek maja, środek budzącego ze snu się Poznania, a tu przed budynkiem dworca zachodniego jakiś gość siedzi sobie na lnianym worku pachnący czymś starym. Rozmyśla nad tym jak będą wyglądały najbliższe dni, a sprawa niebagatelna, bo chłopak jedzie na swój pierwszy wyjazd rekonstrukcyjny. Oto ja “Nowy/Młody” - Dominik, witam uprzejmie.

   

Zimowisko 1018. Maszeruj albo giń!

21 stycznia 2018

zimowisko1018Tego poranka zimne, styczniowe słońce nie miało już przebić się przez ciężką kurtynę chmur.

Na skraju pradawnej puszczy zamajaczyło kilka postaci. Ledwie widoczne w porannej mgle, ruszyły żwawo wzdłuż koryta Strugi – miejscowej rzeczułki. Mokry śnieg skrzypiał pod ciężarem butów zbrojnej bandy, poganianej raz i drugi przez prowadzącego ją wojownika. Niski i drobny, nie sprawiał wrażenia kogoś kto siłą i hartem ducha zasłużył na swoją pozycję. Bo to też nie siłą mięśni ale rozumu, zaskarbił sobie szacunek kompanów. Mimo że z natury cherlawy – Henryk – bo takie było jego miano, znany był z bystrości i dowcipu ostrego jak damasceńska stal. Wiódł teraz za sobą wojów o sercach twardych jak kamienie, a każdy z ręką prędką do miecza, pędzili poprzez zaspy i wykroty wiedzeni obietnicą rychłego zapełnienia pustych kies i żołądków.

   

Manewry wojenne naszych wojów

17 września 2017

manewry-wojenne17Wstawaj! - wrzasnął el doctore. Otworzyłem oczy, spojrzałem na pozycję słońca na niebie i spytałem sam siebie kto normalny wstaje o 5 rano, żeby się męczyć podczas ćwiczeń. Jak to kto? Oczywiście Aurea Tempora – banda psycholi, co się okłada toporami po głowach – jakże często to słyszę. Zwlokłem się z posłania i stwierdziłem,że trzeba sobie na tę piękną opinię zapracować, więc nie ma co dłużej zwlekać.

Tak oto zaczęły się manewry wojenne ATwojów. Biegać! - Usłyszałem gdzieś z oddali, jak przez mgłę. Ale jak to? Bez śniadania? No pięknie, nie wiedziałem, że na opinię wariata się pracuje bieganiem przed śniadaniem. Niektórzy mówią na takich ludzi, że są sportowcami, ale ty nie, ty jesteś wariatem. Cóż robić – pobiegaliśmy.

   

Strona 1 z 15