Zimowisko 1014-1015. W mroźnej zawiei

Plakat

  Tysiąc lat temu Bolesław Chrobry toczył ciężkie boje z królem niemieckim Henrykiem II. Wojna była wówczas na porządku dziennym. Grody były centrami militarnymi, administracyjnymi i gospodarczymi. Takim miejscem była również grzybowska warownia.

Wczesne średniowiecze to jednak nie tylko wojna. Jesień i zima poprzez warunki atmosferyczne i wodne powodowała, że czas zawieruchy wojennej mijał, przynajmniej czasowo. Chłodne dni i słoty jesienne determinowały ludzi tamtych czasów, aby zabezpieczyć swoje zagrody i domostwa przez nadchodzącą zimą. Zbierano pokarm, konserwowano mięso i ryby, w spichlerzach składano zboże. Uszczelniano chaty, zbierano opał, naprawiano piece oraz paleniska. Nadchodziła zima, czas mrozu, śniegu i zawiei. My współcześni nie wiele wiemy o tym okresie. Odtwórcy historyczni pokazują przede wszystkim życie wiosną i latem. Tymczasem potencjalny turysta może jednak oczekiwać czegoś więcej. Jeśli chcesz się przekonać, jak ludzie żyli tysiąc lat temu w okresie jesienno-zimowym to zapraszamy na „Zimowisko 1014-1015. W mroźnej zawiei”. Będzie to cykl sześciu imprez plenerowych, które będą odbywać się od października 2014 roku po marzec 2015 roku. Wyjątkowo wczesnośredniowieczna zagroda zlokalizowana na grodzie ożyje jesienią i zimą dzięki pomysłodawcom projektu dr. Marcinowi Danielewskiemu i Marcie Buckiej. W realizację projektu zaangażowany jest także Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie, Zespół Szkół Społecznych w Grzybowie oraz Stowarzyszenie Edukacji i Odtwórstwa Historycznego AUREA TEMPORA. patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Historykon.pl


Pierwsze „Zimowisko” już 25-26 października 2014 roku. Wszystkich serdecznie zapraszamy.

Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie, Grzybowo 10a, 62-300 Września, tel.61 880 00 76, kom. 507 513 798,  e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Dane kontaktowe pomysłodawców projektu:

Marcin Danielewski – Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Marta Bucka – Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.